AYNI DAQIQALARDA UrDPIDA VILOYATDAGI UMUMIY O‘RTA TAʼLIM MAKTABLARINING RAHBAR VA PEDAGOG XODIMLARI UCHUN YANGI BAHOLASH TARTIBINI TO‘G‘RI JORIY ETISH BO‘YICHA O‘QUV-TRENINGLAR BOSHLANDI
UrDPIda viloyatdagi umumiy o‘rta taʼlim maktablarining rahbar va pedagog xodimlari uchun yangi baholash tartibini to‘g‘ri joriy etish bo‘yicha o‘quv-treninglar boshlandi
Ochilish marosimida institut rektori Feruza Madraximova hamda Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab ta'lim boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Tursunbek Nurmetov, Pedagogik mahorat va xalqaro baholash markazi bo‘limi boshlig‘i Umida Nuriyeva, shuningdek, bir qator masʼullar ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2025-yil 8-avgustdagi “O‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibini joriy etish bo‘yicha o‘quv-treninglarni tashkil etish to‘g‘risida”gi 276-sonli buyrug‘i ijrosi
Endilikda o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibi 2025-2026-o‘quv yilidan boshlab respublika bo‘yicha 3 000 ta va shundan Xorazm viloyatida 350 ta umumiy o‘rta taʼlim maktablarida joriy etiladi.
Baholashning yangi tartibi joriy etilgan umumiy o‘rta taʼlim maktablarining rahbar va pedagog xodimlari uchun yangi baholash tartibini to‘g‘ri joriy etish bo‘yicha o‘quv-treninglari tashkil etilishi belgilangan bo‘lib, bugungi Urganch davlat pedagogika institutida o‘tkazilayotgan mazkur treninglarning maqsadi ham rahbar va pedagog xodimlarni yangi baholash tartibini to‘g‘ri joriy etish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirishdan iborat.

В ЭТИ МИНУТЫ В УрГПИ ДЛЯ РУКОВОДИТЕЛЕЙ И ПЕДАГОГИЧЕСКИХ РАБОТНИКОВ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ ШКОЛ ОБЛАСТИ НАЧАЛИСЬ УЧЕБНО-ТРЕНИНГОВЫЕ ЗАНЯТИЯ ПО ПРАВИЛЬНОМУ ВНЕДРЕНИЮ НОВОГО ПОРЯДКА ОЦЕНКИ.
В УрГПИ начались учебно-тренинговые занятия для руководителей и педагогических работников общеобразовательных школ области по правильному внедрению нового порядка оценки.
В церемонии открытия приняли участие ректор института Феруза Мадрахимова, заместитель начальника Управления дошкольного и школьного образования Хорезмской области Турсунбек Нурметов, начальник отдела Центра педагогического мастерства и международной оценки Умида Нуриева, а также ряд ответственных лиц.
Данное мероприятие проводится во исполнение приказа министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 8 августа 2025 года №276 «Об организации учебно-тренингов по внедрению нового порядка обучения и оценки знаний».
С нового 2025–2026 учебного года новый порядок обучения и оценки знаний будет внедрен в 3 000 общеобразовательных школ по всей республике, в том числе в 350 школах Хорезмской области.
Для руководителей и педагогических работников общеобразовательных школ, в которых внедряется новый порядок оценки, предусмотрено проведение учебно-тренингов. Цель проводимых сегодня в Ургенчском государственном педагогическом институте тренингов — повышение знаний и навыков руководителей и педагогов по правильному внедрению нового порядка оценки.