UrDPIDA YANGI O‘QUV YILINING OCHILISHIGA BAG‘ISHLANGAN TANTANALI MAROSIM BO‘LIB O‘TDI
Bugun, 3-sentabr kuni butun respublikamiz bo‘ylab barcha oliy ta’lim muassasalarida yangi 2025-2026-o‘quv yilining ochilish marosimlari o‘tkazilmoqda. Xususan, Urganch davlat pedagogika institutida ham bugun “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun” shiori ostida tantanali tadbir 1-bosqich talabalari ishtirokida ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi.
Tadbirni institut rektori Feruza Madraximova ochib berdi. Tadbirda viloyat hokimi o‘rinbosari Nigora Kutlimurodova, Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i Xamro Bektemirov, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyat bo‘limi rahbari Bekzod Abdirimov, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Xorazm viloyat kengashi raisi Farrux Otajonovlar so‘zga chiqdilar.
Tadbir davomida bugungi kunda yurtimizda yoshlarga, ta’limga, ilmga qaratilayotgan e’tibor va bundan unumli foydalanish borasida fikr-mulohazalar bildirildi, 1-bosqich talabalari uchun “Talabalik qasamyodi”ni qabul qilish marosimi o‘tkazildi, shuningdek, Musiqa ta’limi yo‘nalishi talabalari ishtirokida milliy kuy va qo‘shiqlarimiz kuylandi.

В УрГПИ СОСТОЯЛАСЬ ТОРЖЕСТВЕННАЯ ЦЕРЕМОНИЯ, ПОСВЯЩЁННАЯ ОТКРЫТИЮ НОВОГО УЧЕБНОГО ГОДА.
Сегодня, 3 сентября, во всех высших образовательных учреждениях нашей республики проходят церемонии открытия нового 2025–2026 учебного года. В частности, в Ургенчском государственном педагогическом институте под девизом «Во имя Родины, во имя нации, во имя народа» состоялось торжественное мероприятие с участием студентов первого курса.
Открыл мероприятие ректор института Феруза Мадрахимова. На мероприятии выступили заместитель хокима области Нигора Кутлимурадова, начальник управления дошкольного и школьного образования Хорезмской области Хамро Бектемиров, руководитель Хорезмского областного отделения Республиканского центра духовности и просвещения Бекзод Абдиримов, председатель Хорезмского областного совета Союза молодежи Узбекистана Фаррух Отажонов.
В ходе церемонии были высказаны мнения о внимании, уделяемом сегодня в нашей стране молодежи, образованию и науке, а также о важности их эффективного использования. Для студентов первого курса была проведена церемония принятия «Студенческой клятвы», а также прозвучали национальные мелодии и песни в исполнении студентов направления «Музыкальное образование».