UrDPIDA “SCOPUS” VA “WEB OF SCIENCE” XALQARO MA’LUMOTLAR BAZALARIDA MAQOLA CHOP ETISH BO‘YICHA SEMINAR-TRENING O‘TKAZILDI.
UrDPIda “Scopus” va “Web of Science” xalqaro ma’lumotlar bazalarida maqola chop etish bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi.
Seminar-treningda Aniq va tabiiy fanlar fakulteti dekani Hikmatjon Matyoqubov hamda Inha universiteti professori Farruh Atamuratov o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etib, xalqaro ilmiy jurnallarda maqola chop etish jarayonlari, talablar va amaliy tajribalar yuzasidan batafsil ma’lumot berdilar.
Mazkur trening O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-apreldagi PF-73-son “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, professor-o‘qituvchilar tomonidan ilmiy maqolalar nashr ettirish, ularga iqtiboslik ko‘rsatkichlarini oshirish hamda institutning xalqaro reytingini yuksaltirish maqsadida tashkil etildi.
Trening davomida ishtirokchilarga ilmiy maqolalarni tayyorlashning metodik jihatlari, nufuzli jurnallarga yuborish tartibi hamda mualliflik profillarini rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

В УрГПИ ПРОШЕЛ СЕМИНАР-ТРЕНИНГ ПО ПУБЛИКАЦИИ СТАТЕЙ В МЕЖДУНАРОДНЫХ БАЗАХ ДАННЫХ «SCOPUS» И «WEB OF SCIENCE».
В УрГПИ прошёл семинар-тренинг по публикации статей в международных базах данных «Scopus» и «Web of Science».
В семинаре-тренинге приняли участие декан факультета точных и естественных наук Хикматжон Матёкубов и профессор Университета Инха Фаррух Атамуратов. Они выступили с докладами, подробно рассказали о процессах, требованиях и практическом опыте публикации статей в международных научных журналах.
Данный тренинг был организован в целях реализации задач, обозначенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан № ПФ-73 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки и повышения квалификации педагогических кадров» от 28 апреля 2025 года, в целях обеспечения публикации научных статей профессорско-преподавательским составом, повышения их цитируемости и повышения международного рейтинга института.
В ходе тренинга участникам были даны рекомендации по методическим аспектам подготовки научных статей, порядку их представления в авторитетные журналы, а также по формированию авторских профилей.