AYRIM YOSHLARNING TO‘LOV-KONTRAKT SUMMASI BIR QISMI QOPLAB BERILADI
“Yoshlar daftari” jamg‘armalari orqali ijtimoiy yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–222-son, 20.11.2025 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-fevraldan Kambag‘al oilalar reestriga kiritilgan oilalardagi yoshlarga quyidagi imtiyozlar beriladi:
safarbarlik chaqiruvi rezervidagi harbiy xizmatni bepul o‘tash tartibi joriy etiladi hamda ushbu maqsad uchun subsidiya ajratish tartibi bekor qilinadi;
“Yoshlar daftari” jamg‘armalari orqali:
avtomototransportlar haydovchilarini tayyorlash o‘quv kursi xarajatlarini qoplash bo‘yicha subsidiya haydovchilik guvohnomasining “A”, “B”, “D” va “DE” toifalarini olish uchun to‘lab beriladi;
kasbiy va oliy ta’lim tashkilotlari o‘quvchi-talabalarining kontrakt summasi 50 foizgacha qismi tuzilgan ijtimoiy shartnoma shartlarini bajarish darajasidan kelib chiqib to‘lanadi hamda 1 o‘quv yili uchun BHMning 50 baravaridan oshmasligi lozim;

A PORTION OF THE TUITION FEE FOR CERTAIN STUDENTS WILL BE COVERED.
The Presidential Decree “On further improving the system of providing social assistance through the ‘Youth Register’ funds” (No. PF–222, dated 20.11.2025) has been adopted.
According to the decree, starting from February 1, 2026, young people from families included in the Low-Income Families Register will be granted the following benefits:
• Free service in the mobilization call-up reserve will be introduced, and the subsidy allocation system for this purpose will be canceled.
• Through the “Youth Register” funds:
– Subsidies will be provided to cover the costs of driver training courses for obtaining driving licenses of categories “A”, “B”, “D”, and “DE”.
– Up to 50% of the tuition fee for students of vocational and higher education institutions will be paid based on the fulfillment of the conditions of the social contract, and the amount must not exceed 50 times the BHM (base calculation amount) per academic year.