AYRIM YOSHLARNING TO‘LOV-KONTRAKT SUMMASI BIR QISMI QOPLAB BERILADI
“Yoshlar daftari” jamg‘armalari orqali ijtimoiy yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–222-son, 20.11.2025 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-fevraldan Kambag‘al oilalar reestriga kiritilgan oilalardagi yoshlarga quyidagi imtiyozlar beriladi:
safarbarlik chaqiruvi rezervidagi harbiy xizmatni bepul o‘tash tartibi joriy etiladi hamda ushbu maqsad uchun subsidiya ajratish tartibi bekor qilinadi;
“Yoshlar daftari” jamg‘armalari orqali:
avtomototransportlar haydovchilarini tayyorlash o‘quv kursi xarajatlarini qoplash bo‘yicha subsidiya haydovchilik guvohnomasining “A”, “B”, “D” va “DE” toifalarini olish uchun to‘lab beriladi;
kasbiy va oliy ta’lim tashkilotlari o‘quvchi-talabalarining kontrakt summasi 50 foizgacha qismi tuzilgan ijtimoiy shartnoma shartlarini bajarish darajasidan kelib chiqib to‘lanadi hamda 1 o‘quv yili uchun BHMning 50 baravaridan oshmasligi lozim;

ЧАСТЬ СУММЫ КОНТРАКТА НЕКОТОРЫХ СТУДЕНТОВ БУДЕТ ПОКРЫТА.
Подписан Указ Президента «О дальнейшем совершенствовании системы оказания социальной помощи через фонды „Молодёжная тетрадь“» (№ PF–222 от 20.11.2025).
Согласно Указу, с 1 февраля 2026 года молодёжи из семей, включённых в реестр малообеспеченных, предоставляются следующие льготы:
• Вводится порядок бесплатного прохождения военной службы в резерве мобилизационного призыва, и порядок выделения субсидий на эти цели отменяется.
• Через фонды «Молодёжная тетрадь»:
– Субсидии на компенсацию расходов на курсы подготовки водителей автотранспорта предоставляются для получения водительских удостоверений категорий «A», «B», «D» и «DE».
– До 50% суммы контракта учащихся профессиональных и высших образовательных организаций оплачивается исходя из степени выполнения условий заключённого социального договора, при этом сумма не должна превышать 50-кратный размер БРВ за один учебный год.
• Одно и то же лицо может получить различные виды социальной помощи не более двух раз в течение одного года.