BUGUN YURTIMIZ TARIXIDA MUHIM SANA — O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI KONSTITUTSIYASI QABUL QILINGANLIGINING 33 YILLIGI KENG NISHONLANMOQDA. BU QUTLUG‘ BAYRAM XALQIMIZ TANLAGAN MUSTAQILLIK, ADOLAT VA INSON QADRINI ULUG‘LASH YO‘LINING MUSTAHKAM TIMSOLIDIR.
Bugun yurtimiz tarixida muhim sana — O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 33 yilligi keng nishonlanmoqda. Bu qutlug‘ bayram xalqimiz tanlagan mustaqillik, adolat va inson qadrini ulug‘lash yo‘lining mustahkam timsolidir.
Konstitutsiyamiz qabul qilingan kunda xalqimiz o‘z kelajagini erkinlik, huquq ustuvorligi va demokratik qadriyatlar asoslangan taraqqiyot bilan bog‘lagan. Ushbu hujjat yurtimizda asosiy qonun sifatida barqarorlik, tinchlik va farovonlikni ta’minlab kelmoqda.
2023-yilda yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizning qabul qilinishi mamlakatimiz taraqqiyotida yangi davrni boshlab berdi. Inson – jamiyat – davlat tamoyili ilk o‘ringa qo‘yildi, xalqimiz uchun yanada keng imkoniyatlar eshigi ochildi.
Bosh qonunimiz nafaqat bugungi kun talabi, balki kelajak avlodlar manfaatiga xizmat qiladigan, demokratik jamiyat bunyod etishda ishonchli dasturulamal sifatida qabul qilindi. U davlat va jamiyat qurilishida shaffoflik, mas’uliyat va fuqarolik faoliyatini kuchaytirishga xizmat qilmoqda.
Ushbu ulug‘ bayram munosabati bilan yurtimizda qonun ustuvorligini ta’minlash, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, ta’lim va tarbiyani yuksaltirish, yurt taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shish yo‘lida sidqidildan mehnat qilayotgan barcha yurtdoshlarimizni samimiy tabriklayman.
Yurtimizda tinchlik, osoyishtalik va hamjihatlik hukm sursin. Konstitutsiyamiz ruhi va tamoyillari har bir fuqaroning hayotida adolat, imkoniyat va taraqqiyot manbayi bo‘lib xizmat qilsin!

СЕГОДНЯ В НАШЕЙ СТРАНЕ ШИРОКО ОТМЕЧАЕТСЯ ВАЖНАЯ ДАТА В ИСТОРИИ — 33-Я ГОДОВЩИНА ПРИНЯТИЯ КОНСТИТУЦИИ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН. ЭТОТ БЛАГОСЛОВЕННЫЙ ПРАЗДНИК ЯВЛЯЕТСЯ ПРОЧНЫМ СИМВОЛОМ ПУТИ, КОТОРЫЙ ИЗБРАЛ НАШ НАРОД — НЕЗАВИСИМОСТЬ, СПРАВЕДЛИВОСТЬ И ВОЗВЫШЕНИЕ ЧЕЛОВЕЧЕСКОГО ДОСТОИНСТВА.
Сегодня в нашей стране широко отмечается важная дата в истории — 33-я годовщина принятия Конституции Республики Узбекистан. Этот благословенный праздник является прочным символом пути, который выбрал наш народ — пути независимости, справедливости и возвышения человеческого достоинства.
В день принятия нашей Конституции народ связал своё будущее с развитием, основанным на свободе, верховенстве закона и демократических ценностях. Этот документ как основной закон нашего государства обеспечивает стабильность, мир и благополучие.
Принятие в 2023 году новой редакции нашей Конституции ознаменовало начало нового этапа развития страны. Принцип «Человек – Общество – Государство» был поставлен на первое место, открыв ещё более широкие возможности для нашего народа.
Наш Основной закон является не только требованием сегодняшнего дня, но и надёжной программой, служащей интересам будущих поколений и построению демократического общества. Он способствует укреплению прозрачности, ответственности и гражданской активности в государственном и общественном строительстве.
В этот великий праздник искренне поздравляю всех наших соотечественников, которые самоотверженно трудятся на пути обеспечения верховенства закона, защиты прав и свобод человека, повышения уровня образования и воспитания, а также внесения достойного вклада в развитие нашей Родины.
Пусть в нашей стране царят мир, спокойствие и единство. Пусть дух и принципы нашей Конституции служат источником справедливости, возможностей и прогресса в жизни каждого гражданина!