REKTORNING FAKULTETLAR KESIMIDA PROFESSOR-O‘QITUVCHILAR JAMOSI BILAN UCHRASHUVLARI BOSHLANDI
Yil boshidan UrDPI rektori Feruza Madraximova har bir fakultetlar kesimida amalga oshirilgan ishlar va rejalar bo’yicha dekanlarning taqdimoti bilan tanishmoqda. Shuningdek, taqdimot davomida fakultetlarning professor-o‘qituvchilar jamosi bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan.
Ayni paytda rektor institutning Aniq va tabiiy fanlar fakulteti rahbariyati va professor-o‘qituvchilari bilan uchrashmoqda.
Ochiq muloqot jarayonida o‘quv, ilmiy-tadqiqot, ta’lim va tarbiya yo‘nalishlaridagi dolzarb masalalar, mavjud muammolar va erishilgan natijalar atroflicha muhokama qilinmoqda. Shuningdek, fakultet tarkibidagi Tabiiy fanlar, Fizika va astronomiya, Matematika va kompyuter texnologiyalari, Texnologik ta’lim kafedralarining 2026-yilda amalga oshirilishi rejalashtirilgan ustuvor vazifalari belgilab olinmoqda.
Ochiq muloqot davomida quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratildi va qator muhim takliflar bildirildi:
— o‘qituvchilar almashinuvi bo‘yicha “Erasmus Mundus” xalqaro loyihasiga a’zo bo‘lish hamda loyiha doirasida institutda tizimli faoliyatni yo‘lga qo‘yish;
— fakultetning ilmiy salohiyatini yanada oshirish, professor-o‘qituvchilar uchun ilmiy izlanishlar olib borishda keng imkoniyatlar yaratish;
— fakultetda xorijlik professor-o‘qituvchilarning dars mashg‘ulotlarini olib borish jarayonlarini yanada kengaytirish;
— fakultet nashrchilik faoliyatida Scopus xalqaro ilmiy ma’lumotlar bazasiga kiritilgan maqolalar soni va sifatini oshirish;
— 2026-2027-oʻquv yilidan Aniq va tabiiy fanlar fakulteti Aniq va tabiiy fanlar oliy pedagogika maktabiga aylantirilishi hamda shu boʻyicha qilinadigan ishlar muhokama qilindi.

НАЧАЛИСЬ ВСТРЕЧИ РЕКТОРА С ПРОФЕССОРСКО-ПРЕПОДАВАТЕЛЬСКИМ СОСТАВОМ ПО ФАКУЛЬТЕТАМ.
С начала года ректор УрГПИ Феруза Мадрахимова знакомится с презентациями деканов по итогам проделанной работы и планам каждого факультета. В рамках презентаций также запланированы встречи с профессорско-преподавательскими коллективами факультетов.
В настоящее время ректор проводит встречу с руководством и профессорско-преподавательским составом факультета точных и естественных наук института.
В ходе открытого диалога всесторонне обсуждаются актуальные вопросы учебной, научно-исследовательской, образовательной и воспитательной деятельности, существующие проблемы и достигнутые результаты. Также определяются приоритетные задачи на 2026 год кафедр естественных наук, физики и астрономии, математики и компьютерных технологий, технологического образования.
В ходе открытого диалога особое внимание было уделено следующим вопросам и выдвинут ряд важных предложений:
— вступление в международный проект Erasmus Mundus по обмену преподавателями и налаживание системной деятельности в рамках проекта в институте;
— дальнейшее повышение научного потенциала факультета и создание широких возможностей для научных исследований профессорско-преподавательского состава;
— расширение процессов проведения учебных занятий с участием зарубежных профессоров и преподавателей;
— увеличение количества и качества научных статей, индексируемых в международной базе данных Scopus, в издательской деятельности факультета;
— обсуждение вопроса преобразования факультета точных и естественных наук в Высшую педагогическую школу точных и естественных наук с 2026–2027 учебного года и мероприятий в данном направлении.