Britaniya Kengashining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi mamlakatda boʻlajak oʻqituvchilarni tayyorlash (PRESETT) tizimini modernizatsiya qilish borasida olib borilayotgan milliy islohotlarga oʻz hissasini qoʻshishda hamda mamlakat boʻylab faoliyat yurituvchi ingliz tili oʻqituvchilari tarmogʻini qoʻllab-quvvatlashda davom etmoqda.
Mazkur forumda Urganch davlat pedagogika instituti Filologiya fakulteti dekani, professor v.b. F.Abdullayeva, shuningdek, kafedra o‘qituvchilari N.Ataboyeva va M.Xudayberganova ham ishtirok etdilar.
2026-yilning 6-7-yanvar kunlari Britaniya kengashi hamkorligida Oʻzbekistonda faoliyat yurituvchi hamda boʻlajak ingliz tili oʻqituvchilarini tayyorlovchi 50 dan ziyod davlat va nodavlat oliy taʼlim muassasalaridan kelgan vakillarni mamlakatda boʻlajak ingliz tili oʻqituvchilarini tayyorlashni (PRESETT) modernizatsiya qilishdagi ustuvor yoʻnalishlar hamda muammo va qiyinchiliklarni muhokama qilish maqsadida Milliy forumda jamladi.
Forum davomida, shuningdek, ishtirokchilar uchun refleksiv amaliyot, inklyuziv taʼlim hamda PRESETT amaliyotlar hamjamiyati faoliyatini kuchaytirishga qaratilgan trening mashgʻulotlari taqdim etildi.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ УрГПИ ПРИНЯЛИ УЧАСТИЕ В НАЦИОНАЛЬНОМ ФОРУМЕ, ПОСВЯЩЁННОМ МОДЕРНИЗАЦИИ СИСТЕМЫ PRESETT, ОРГАНИЗОВАННОМ В СОТРУДНИЧЕСТВЕ С БРИТАНСКИМ СОВЕТОМ.
Представители УрГПИ приняли участие в Национальном форуме по модернизации системы PRESETT в сотрудничестве с Британским советом
Представительство Британского совета в Узбекистане продолжает вносить вклад в национальные реформы, направленные на модернизацию системы подготовки будущих учителей (PRESETT), а также поддерживать сеть преподавателей английского языка, работающих по всей стране.
В данном форуме приняли участие декан филологического факультета Ургенчского государственного педагогического института, и.о. профессора Ф. Абдуллаева, а также преподаватели кафедры Н. Атабаева и М. Худайберганова.
6–7 января 2026 года Британский совет объединил в рамках Национального форума представителей более 50 государственных и негосударственных высших учебных заведений, осуществляющих подготовку действующих и будущих преподавателей английского языка в Узбекистане, с целью обсуждения приоритетных направлений, а также проблем и вызовов модернизации системы PRESETT.
В ходе форума для участников также были организованы тренинговые занятия, направленные на развитие рефлексивной практики, инклюзивного образования и усиление деятельности профессионального сообщества практиков PRESETT.