BUGUN URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTIDA “GLOBAL VA MILLIY STANDARTLAR ASOSIDA TA’LIMDA SUN’IY INTELLEKT VA RAQAMLI TEXNOLOGIYALARNI TATBIQ ETISH: IMKONIYATLAR VA XAVF-XATARLAR” MAVZUSIDA XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN BO‘LIB O‘TDI.
Bugun Urganch davlat pedagogika institutida “Global va milliy standartlar asosida ta’limda sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni tatbiq etish: imkoniyatlar va xavf-xatarlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Mazkur anjuman O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi PF-60-sonli “2022–2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi Farmonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, xususan, raqamli iqtisodiyot, ilm-fan va ta’lim sohasida innovatsion yondashuvlarni rivojlantirish hamda sun’iy intellekt yo‘nalishidagi ilmiy izlanishlarni kengaytirish maqsadida tashkil etildi.
Anjumanni Urganch davlat pedagogika instituti rektori Feruza Madraximova kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbirda Xorazm viloyati hokimi o’rinbosari Nigora Kutlimuratova, Jaloliddin Manguberdi nomidagi harbiy-akademik litsey direktori Ixtiyor Saidov, Turkiya Oqsoqollar ittifoqi (TAİB) raisi Sudeif Imamverdiyev, Ozarbayjon Respublikasi Milliy Majlisi deputati Nagif Hamzayev, Turkiyaning Bartin universiteti pedagogika kafedrasi dotsenti Neslixan Köşe, Ozarbayjon Milliy Fanlar Akademiyasi Falsafa va sotsiologiya instituti Xalqaro munosabatlar va geosiyosat bo‘limi katta ilmiy xodimi Ferahila Babayeva, Ozarbayjon tibbiyot universiteti professori Ulfiya Jafarova hamda Rossiya Federatsiyasi Ta’lim vazirligi Xalqaro hamkorlik markazi dotsenti Sergey Sidorov va boshqa olimlar ma’ruzalar bilan ishtirok etdilar.
Anjumanda mahalliy va xorijiy olimlar, soha mutaxassislari hamda professor-o‘qituvchilar ishtirok etib, ta’lim jarayoniga sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni joriy etishning dolzarb masalalari, imkoniyatlari va ehtimoliy xavf-xatarlari yuzasidan fikr almashdilar.

СЕГОДНЯ В УрГПИ СОСТОЯЛАСЬ МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ: «ПРИМЕНЕНИЕ ИСКУССТВЕННОГО ИНТЕЛЛЕКТА И ЦИФРОВЫХ ТЕХНОЛОГИЙ В ОБРАЗОВАНИИ НА ОСНОВЕ ГЛОБАЛЬНЫХ И НАЦИОНАЛЬНЫХ СТАНДАРТОВ: ВОЗМОЖНОСТИ И РИСКИ».
Сегодня в УрГПИ состоялась международная научно-практическая конференция на тему:
«Внедрение искусственного интеллекта и цифровых технологий в образование на основе глобальных и национальных стандартов: возможности и риски».
Данная конференция была организована в целях обеспечения исполнения задач, определённых Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-60 от 28 января 2022 года «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы», в частности по развитию инновационных подходов в сфере цифровой экономики, науки и образования, а также расширению научных исследований в области искусственного интеллекта.
Конференцию открыл вступительным словом ректор УрГПИ Феруза Мадрахимова.
В мероприятии с докладами приняли участие заместитель хокима Хорезмской области Нигора Кутлимуратова, директор военно-академического лицея имени Джалолиддина Мангуберди Ихтиёр Саидов, председатель Союза старейшин Турции (TAİB) Судеиф Имамвердиев, депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Нагиф Хамзаев, доцент кафедры педагогики Университета Бартын (Турция) Неслихан Кёше, старший научный сотрудник отдела международных отношений и геополитики Института философии и социологии Национальной академии наук Азербайджана Ферахила Бабаева, профессор Азербайджанского медицинского университета Ульфия Джафарова, а также доцент Центра международного сотрудничества Министерства просвещения Российской Федерации Сергей Сидоров и другие учёные.
В конференции приняли участие местные и зарубежные учёные, специалисты отрасли и профессорско-преподавательский состав, которые обменялись мнениями по актуальным вопросам внедрения искусственного интеллекта и цифровых технологий в образовательный процесс, их возможностям и потенциальным рискам.