URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTIDA RESPUBLIKA ILMIY-AMALIY ANJUMANI O‘TKAZILDI
Bugun, 19-fevral kuni Urganch davlat pedagogika institutida Xorazm dostonchilik epik an’analarini tadqiq etish va rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan serqirra olim, O‘zbekiston xalq maorifi a’lochisi, filologiya fanlari doktori, professor Safarboy Ro‘zimboyevning ilmiy merosiga bag‘ishlangan “O‘zbek folklori rivojida Xorazm dostonchilik maktabining o‘rni” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Mazkur anjumanni Urganch davlat pedagogika instituti rektori, professor Feruza Madraximova ochib berdi. Konferensiyada O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari Gavhar Ibodullayeva, institut professori Gavhar Eshchanova, shuningdek, bir qator oliy ta’lim muassasalaridan olimlar — jumladan, professor Sarvar Ro‘zimboyev, professor Abdulla O‘razbayev, professor Nasiba Sobirova, dotsent Marg‘uba Matquliyeva  hamda boshqa olimlar ilmiy ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Anjumanda Turkiyaning Ege universiteti, Urganch davlat universiteti, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Folklor instituti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Buxoro davlat pedagogika instituti, Urganch RANCH universiteti hamda Urganch davlat pedagogika institutidan professor-o‘qituvchilar, doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar o‘z ilmiy maqolalari bilan qatnashdilar.

В УрГПИ СОСТОЯЛАСЬ РЕСПУБЛИКАНСКАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ.
Сегодня, 19 февраля, в УрГПИ прошла республиканская научно-практическая конференция на тему «Роль хорезмской школы дастанчества в развитии узбекского фольклора», посвящённая научному наследию многогранного учёного, доктора филологических наук, профессора, отличника народного образования Узбекистана Сафарбоя Рузимбоева, внёсшего достойный вклад в исследование и развитие эпических традиций Хорезма.
Конференцию открыла ректор УрГПИ, профессор Феруза Мадрахимова. В работе конференции приняли участие руководитель Хорезмского областного отделения Союза писателей Узбекистана Гавхар Ибодуллаева, профессор института Гавхар Эшчанова, а также учёные ряда высших учебных заведений — профессор Сарвар Рузимбоев, профессор Абдулла Оразбаев, профессор Насиба Собирова, доцент Маргуба Маткулиева и другие, выступившие с научными докладами.
В конференции также приняли участие представители Эгейского университета (Турция), Ургенчского государственного университета, Института фольклора Академии наук Республики Узбекистан, Каракалпакского государственного университета, Бухарского государственного педагогического института, Ургенчского университета RANCH и УрГПИ — профессора-преподаватели, докторанты и независимые исследователи со своими научными статьями.
Республиканская научно-практическая конференция способствует укреплению научного сотрудничества в области фольклористики и углублённому изучению исторических и теоретических аспектов хорезмской школы дастанчества.