BUGUN SAMARQAND SHAHRIDA SAMARQAND DAVLAT ARXITEKTURA QURILISH UNIVERSITETIDA RESPUBLIKADAGI BARCHA REKTORLAR ISHTIROKIDA OLIY TAʼLIM, FAN VA INNOVATSIYALAR SOHASINI YANGI BOSQICHGA OLIB CHIQISHGA QARATILGAN FARMON LOYIHASI MUHOKAMASIGA BAGʻISHLANGAN YIGʻILISH BO’LIB O’TDI.
Bugun Samarqand shahrida Samarqand davlat arxitektura qurilish universitetida respublikadagi barcha rektorlar ishtirokida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan farmon loyihasi muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish bo’lib o’tdi. Yig’ilishda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari oʻrinbosari Ilhom Sirojev, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov va boshqa rahbarlar ishtirok etdilar.
Yig’ilish tashkiliy masala bilan boshlandi. Xususan, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektorligiga tayinlangan Feruza Madraximova rektorlar jamoasiga tanishtirildi.
Shuningdek, yig’ilishda oliygohlar boshqaruvini takomillashtirish, taʼlim sifatini oshirish, ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish hamda oliy taʼlim muassasalarining xalqaro raqobatbardoshligini kuchaytirishga qaratilgan ustuvor vazifalar koʻrib chiqildi.

TODAY, IN THE CITY OF SAMARKAND, AT THE SAMARKAND STATE UNIVERSITY OF ARCHITECTURE AND CONSTRUCTION, A MEETING WAS HELD WITH THE PARTICIPATION OF ALL RECTORS OF THE REPUBLIC, DEDICATED TO DISCUSSING A DRAFT DECREE AIMED AT ADVANCING THE SPHERE OF HIGHER EDUCATION, SCIENCE, AND INNOVATION TO A NEW STAGE.
Today, in the city of Samarkand, at the Samarkand State University of Architecture and Construction, a meeting was held with the participation of all rectors of the republic, dedicated to discussing a draft decree aimed at advancing the sphere of higher education, science, and innovation to a new stage of development.
The meeting was attended by Deputy Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Sirojev, Minister of Higher Education, Science and Innovation Kongirotboy Sharipov, as well as other officials.
The meeting began with an organizational matter. In particular, Feruza Madraximova, appointed as the rector of Urgench State University named after Abu Rayhan Beruni, was introduced to the community of rectors.
The meeting also addressed priority tasks aimed at improving university governance, enhancing the quality of education, developing science and innovation, and strengthening the international competitiveness of higher education institutions.