BUGUN SAMARQAND SHAHRIDA SAMARQAND DAVLAT ARXITEKTURA QURILISH UNIVERSITETIDA RESPUBLIKADAGI BARCHA REKTORLAR ISHTIROKIDA OLIY TAʼLIM, FAN VA INNOVATSIYALAR SOHASINI YANGI BOSQICHGA OLIB CHIQISHGA QARATILGAN FARMON LOYIHASI MUHOKAMASIGA BAGʻISHLANGAN YIGʻILISH BO’LIB O’TDI.
Bugun Samarqand shahrida Samarqand davlat arxitektura qurilish universitetida respublikadagi barcha rektorlar ishtirokida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan farmon loyihasi muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish bo’lib o’tdi. Yig’ilishda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari oʻrinbosari Ilhom Sirojev, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov va boshqa rahbarlar ishtirok etdilar.
Yig’ilish tashkiliy masala bilan boshlandi. Xususan, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektorligiga tayinlangan Feruza Madraximova rektorlar jamoasiga tanishtirildi.
Shuningdek, yig’ilishda oliygohlar boshqaruvini takomillashtirish, taʼlim sifatini oshirish, ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish hamda oliy taʼlim muassasalarining xalqaro raqobatbardoshligini kuchaytirishga qaratilgan ustuvor vazifalar koʻrib chiqildi.

СЕГОДНЯ В ГОРОДЕ САМАРКАНД, В САМАРКАНДСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ УНИВЕРСИТЕТЕ АРХИТЕКТУРЫ И СТРОИТЕЛЬСТВА, СОСТОЯЛОСЬ СОВЕЩАНИЕ С УЧАСТИЕМ ВСЕХ РЕКТОРОВ РЕСПУБЛИКИ, ПОСВЯЩЁННОЕ ОБСУЖДЕНИЮ ПРОЕКТА УКАЗА, НАПРАВЛЕННОГО НА ВЫВОД СФЕРЫ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ, НАУКИ И ИННОВАЦИЙ НА НОВЫЙ ЭТАП.
Сегодня в городе Самарканд, в Самаркандском государственном университете архитектуры и строительства, состоялось совещание с участием всех ректоров республики, посвящённое обсуждению проекта указа, направленного на вывод сферы высшего образования, науки и инноваций на новый этап развития.
В совещании приняли участие заместитель руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Илхом Сирожев, министр высшего образования, науки и инноваций Конгиротбой Шарипов, а также другие руководители.
Совещание началось с организационного вопроса. В частности, Феруза Мадрахимова, назначенная ректором Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни, была представлена сообществу ректоров.
Также в ходе заседания были рассмотрены приоритетные задачи, направленные на совершенствование управления вузами, повышение качества образования, развитие науки и инноваций, а также усиление международной конкурентоспособности высших учебных заведений.