Vazir o‘rinbosari Xorazmda: yozgi oromgohlarning mavsumga tayyorgarlik holati o‘rganildi
Bugun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari O‘ktam Salomov Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.b. Diyorjon Abdullayev hamrohligida bolalarning yozgi dam olishini mazmunli tashkil etish hamda ularning xavfsiz va qulay sharoitlarda hordiq chiqarishini ta’minlash maqsadida Yangibozor tumanidagi “Pahlavon” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohida o‘rganish ishlari olib bordi.
Ma'lumot uchun, ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligiga qarashli 10-son maktab-internat bazasida tashkil etilgan mazkur oromgoh 250 o‘ringa ega bo‘lib, bir mavsumda 140 nafar bolani qabul qiladi.
O‘rganish jarayonida oromgohning moddiy-texnik bazasi, bolalar uchun yaratilgan sharoitlar hamda xavfsizlik tizimi atroflicha ko‘zdan kechirildi. Jumladan, yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlari soz holatga keltirilib, yotoqxona, oshxona, suzish hovuzlari va sport maydonchalari foydalanishga tayyorlandi. Shuningdek, tibbiyot xonalari zarur vositalar bilan ta’minlanib, kutubxona fondi boyitildi hamda hududda yoritish va yong‘in xavfsizligi tizimlari yaxshilandi.

ЗАМЕСТИТЕЛЬ МИНИСТРА В ХОРЕЗМЕ: ИЗУЧЕНО СОСТОЯНИЕ ГОТОВНОСТИ ЛЕТНИХ ЛАГЕРЕЙ К СЕЗОНУ
Сегодня в рамках визита в Хорезмскую область заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Уктам Саломов совместно с исполняющим обязанности ректора Ургенчского государственного педагогического института Диёржоном Абдуллаевым провёл изучение состояния детского оздоровительного лагеря «Пахлавон» в Янгибазарском районе с целью содержательной организации летнего отдыха детей, а также обеспечения их безопасного и комфортного пребывания.
Для справки: данный лагерь, организованный на базе школы-интерната №10 Агентства специализированных образовательных учреждений, рассчитан на 250 мест и принимает 140 детей за один сезон.
В ходе изучения были подробно рассмотрены материально-техническая база лагеря, созданные для детей условия, а также система безопасности. В частности, были приведены в надлежащее состояние дороги и коммуникационные сети, подготовлены к эксплуатации общежитие, столовая, бассейны и спортивные площадки. Кроме того, медицинские кабинеты обеспечены необходимым оборудованием, пополнен библиотечный фонд, а также усовершенствованы системы освещения и пожарной безопасности на территории лагеря.