UrDPI talabasi Koreyada o‘tkazilgan xalqaro ko‘rgazmada oltin medalini qo‘lga kiritdi
Koreya Ixtirochi ayollari Assotsiatsiyasi (KWIA) va Koreya intellektual mulk ofisi (KIPO) tomonidan “Koreya xalqaro ixtirochi ayollar ko‘rgazmasi — KIWIE-2026” tanlovi o‘tkazildi.
Mazkur ko‘rgazmada Respublika Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi tavsiyasiga asosan mamlakatimizdan saralab olingan ilg‘or ayollar safida Urganch davlat pedagogika instituti Filologiya fakulteti talabasi, Islom Karimov nomli davlat stipendiyasi sohibasi Matkarimova Malika ham o‘z ixtirosi bilan ishtirok etib, oltin medalini qo‘lga kiritdi.
Ma'lumot uchun, mazkur ko‘rgazmada 30 dan ziyod davlatdan 350 dan ortiq olima, ixtirochi va tadbirkor xotin-qizlar o‘z ixtirolari hamda innovatsion ishlanmalari bilan ishtirok etdilar va o‘zaro kuch sinashdilar.

Студентка УрГПИ завоевала золотую медаль на международной выставке, прошедшей в Южной Корее
Ассоциация женщин-изобретателей Республики Корея (KWIA) совместно с Корейским ведомством интеллектуальной собственности (KIPO) провела международную выставку «Korea International Women’s Invention Exposition – KIWIE 2026».
По рекомендации Комитета по делам семьи и женщин Республики Узбекистан в числе лучших представительниц нашей страны в выставке приняла участие студентка филологического факультета Ургенчского государственного педагогического института, обладательница Государственной стипендии имени Ислама Каримова Малика Маткаримова. Она представила собственное изобретение и была удостоена золотой медали.
Для справки: в выставке приняли участие более 350 женщин-учёных, изобретателей и предпринимателей из свыше 30 стран, которые представили свои изобретения и инновационные разработки, а также обменялись опытом и продемонстрировали свои достижения.