Umummilliy ish beruvchilar so‘rovnomasini o‘tkazish masalalari muhokama qilindi
Urganch davlat pedagogika instituti mas’ullari Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi mas’ul xodimi Raxmatjon Ro‘zmetov rahbarligida Urganch davlat universitetida Xorazm viloyatidagi oliy ta’lim muassasalari vakillari ishtirokida o‘tkazilgan yig‘ilishda qatnashdilar.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 5-maydagi PF-76-son Farmonida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida Umummilliy ish beruvchilar so‘rovnomasini tashkil etish va o‘tkazish masalalari muhokama qilindi. So‘rovnoma orqali ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining bilim va ko‘nikmalari, ularning zamonaviy mehnat bozori talablariga mosligi hamda ish beruvchilarning fikr-mulohazalarini o‘rganishga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Urganch tumanidagi 31-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida Urganch davlat pedagogika instituti talabasining kasbiy faoliyati yuzasidan amaliy so‘rovnoma o‘tkazildi.
Jarayon davomida ish beruvchi va mazkur ta’lim muassasasida faoliyat yuritayotgan talaba bilan suhbat o‘tkazilib, talabaning kasbiy bilim va ko‘nikmalari, egallagan nazariy bilimlarini amaliyotda qo‘llash darajasi hamda ish beruvchining fikr-mulohazalari o‘rganildi.
Shuningdek, so‘rovnomani sifatli tashkil etish, ish beruvchilar bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va olingan natijalarni tahlil qilish masalalariga e’tibor qaratildi.
Mazkur jarayon ta’lim sifati va kadrlar tayyorlash samaradorligini baholash, talaba va bitiruvchilarning kasbiy kompetensiyalarini aniqlash hamda ta’lim jarayonini mehnat bozori talablariga yanada moslashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

ОБСУЖДЕНЫ ВОПРОСЫ ПРОВЕДЕНИЯ ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНОГО ОПРОСА РАБОТОДАТЕЛЕЙ
Ответственные сотрудники Ургенчского государственного педагогического института приняли участие в совещании, проведённом в Ургенчском государственном университете под руководством ответственного сотрудника Национального агентства по обеспечению качества образования Рахматжона Рузметова, с участием представителей высших образовательных учреждений Хорезмской области.
В ходе совещания в рамках реализации задач, определённых Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-76 от 5 мая 2025 года, были обсуждены вопросы организации и проведения Общенационального опроса работодателей. Особое внимание было уделено изучению знаний и навыков выпускников образовательных организаций, их соответствия современным требованиям рынка труда, а также мнениям и отзывам работодателей.
В целях обеспечения исполнения данного поручения в общеобразовательной школе №31 Ургенчского района был проведён практический опрос относительно профессиональной деятельности студента Ургенчского государственного педагогического института.
В ходе опроса была проведена беседа с работодателем и студентом, осуществляющим деятельность в данном образовательном учреждении. Были изучены профессиональные знания и навыки студента, уровень применения полученных теоретических знаний на практике, а также мнение работодателя.
Кроме того, особое внимание было уделено вопросам качественной организации опроса, налаживания эффективного сотрудничества с работодателями и анализа полученных результатов.
Данный процесс имеет важное значение для оценки качества образования и эффективности подготовки кадров, определения профессиональных компетенций студентов и выпускников, а также дальнейшего совершенствования образовательного процесса в соответствии с требованиями рынка труда.