OLIY TA’LIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRI URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI HUDUDIDA BARPO QILINAYOTGAN 7 QAVATLI 400 O‘RINLI TALABALAR TURAR JOYI BINOSINING QURILISH ISHLARINI KO‘ZDAN KECHIRDI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Urganch davlat pedagogika institutiga tashrifi davomida 7 qavatli 400 o‘rinli talabalar turar joyi binosining muhandislik ishlari va qurilish obyekti bilan yaqindan tanishdi hamda bino atrofini manzarali daraxtlar, gullar bilan ko‘kalamzorlashtirish, “Yashil makon” ruhi bilan jonlantirish, shuningdek, talabalar uchun zamonaviy tipdagi qulay va shinam yotoqxonalar tashkil qilish bo‘yicha kerakli tavsiyalar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 9-sentabrdagi 563-sonli “Respublikada oliy ta’lim muassasalarida talabalarni turar joy bilan qamrab olish darajasini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan talabalar turar joylarini barpo etish ishlarini jadallashtirish ko‘zda tutilgan.
Mazkur qarorga asosan Urganch davlat pedagogika instituti hududida talabalar turar joyini tashkil etish bo‘yicha davlat-xususiy sheriklik loyihasi tayyorlangan.
Ta’kidlash lozimki, 400 o‘rinli TTJ binosini DXSH loyihasi asosida qurish va jihozlash 26 000,0 mln. so‘mga teng davlat byudjeti mablag‘larini tejash imkonini beradi.
7 qavatdan iborat bo‘lgan TTJ binosi zamonaviy ko‘rinishda, shaharsozlik normalariga muvofiq barpo qilinyapdi!
OLIY TA’LIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRI URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI HUDUDIDA BARPO QILINAYOTGAN 7 QAVATLI 400 O‘RINLI TALABALAR TURAR JOYI BINOSINING QURILISH ISHLARINI KO‘ZDAN KECHIRDI;urspi;urspi.uz;

МИНИСТР ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ, НАУКИ И ИННОВАЦИЙ ПРОИНСПЕКТИРОВАЛ СТРОИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ 7-ЭТАЖНОГО СТУДЕНЧЕСКОГО ОБЩЕЖИТИЯ НА 400 МЕСТ, КОТОРОЕ ВОЗВОДИТСЯ НА ТЕРРИТОРИИ УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО ИНСТИТУТА
Министр высшего образования, науки и инноваций Ибрагим Абдурахманов в ходе посещения Ургенчского государственного педагогического института поближе ознакомился с инженерными работами и строительством 7-этажного студенческого общежития на 400 мест, а также дал необходимые  рекомендации по озеленению  территории вокруг здания декоративными деревьями, цветами, оживить  дух “зеленого пространства”, а также организовать  комфортные и уютные общежития современного типа для студентов. Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 сентября 2021 года № 563 “О мерах по повышению уровня охвата студентов общежитиями в высших учебных заведениях республики”предусмотрено ускорение работ по возведению студенческих общежитий.
На основании данного постановления подготовлен проект государственно-частного партнерства по созданию студенческого общежития на территории Ургенчского государственного педагогического института.
Следует отметить, что строительство и оснащение здания студенческого общежития  на 400 мест по проекту ГЧП обойдется в 26 000,0 млн. сум, которое позволит сэкономить   средства государственного бюджета.
Здание студенческого общежития, состоящее из 7 этажей, выглядит современно, возводится в соответствии с градостроительными нормами!