TARIXIY XOTIRA, MAʼNAVIY VA RUHIY TARBIYA — YANGI O‘ZBEKISTON POYDEVORI
Bugun Urganch davlat pedagogika institutida “Tarixiy xotira, maʼnaviy va ruhiy tarbiya — Yangi O‘zbekiston poydevori” mavzusida maʼrifatparvar jadid bobolarimiz xotirasiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori Feruza Madraximova, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyat bo‘limi rahbari Bekzod Abdrimov, UrDU tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi direktori Yulduz Rahmonova, xorazmlik mashhur jadidchi Boboohun Salimovning nevarasi Matyusuf Salimov, yana bir xorazmlik ma’rifatparvar jadid Nazir Sholikorovning nevarasi Sobir Sholikorovlar hamda institut mas'ullari va talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Dastlab mehmonlar mas’ullar hamrohligida institutda tashkil etilgan, mo‘jazgina ma’naviyat maskani hisoblangan hamda o‘zida jadid bobolarimizning siymolarini, purhikmat so‘zlarini o‘zida jamlagan “Jadidlar bog‘i”ga sayr qildilar.

ИСТОРИЧЕСКАЯ ПАМЯТЬ, ДУХОВНОСТЬ И ДУХОВНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ - НОВЫЙ УЗБЕКИСТАНСКИЙ ФОНД
Сегодня в Ургенчском государственном педагогическом институте состоялось мероприятие, посвященное памяти наших просвещенных предков на тему «Историческая память, духовное и духовное образование – основа Нового Узбекистана».
В нем выступили ректор института Феруза Мадрахимова, руководитель Хорезмского областного филиала Республиканского центра духовности и просветительства Бекзод Абдримов, директор музея «Мемориал жертв репрессий» в структуре УрГУ Юлдуз Рахмонова, В мероприятии приняли участие внук известного хорезмийского борца Бобохуна Салимова Матюсуф Салимов, еще один хорезмийец Сабир Шоликоров, внук Назира Шоликорова, руководитель института и студенты.
Сначала гости в сопровождении официальных лиц отправились на прогулку в организованный институтом «Сад древних», который считается уникальным местом духовности и содержит изображения наших предков и хвалебные слова.