UrDPI VAKILLARI ANQARA SHAHRIDAGI GAZI UNIVERSITETIDA BOʻLIB OʻTGAN XALQARO SIMPOZIUMDA ISHTIROK ETDILAR
#Turkiya
Xabaringiz bor, Urganch davlat pedagogika instituti "Boshlang'ich ta'lim metodikasi" kafedrasi dotsenti A.Atajonova va o'qituvchi G.Avezovalar Turkiya davlatining Ankara shahridagi Yunus Emre madaniyat markazida oʻtkazilgan hamda xalqaro turk madaniyatiga bag'ishlangan "Uluslararası Türk kültürü Sempozyumu"da oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etgan edilar.
Turkiya safari davomida vakillarimiz Ankara shahridagi Gazi universitetida turkiy xalqlar adabiyoti taraqqiyotiga gʻoyat katta hissa qoʻshgan, sharqning eng mashhur shoirlaridan biri boʻlgan Muhammad Sulaymon oʻgʻli Fuzuliy tavalludiga bagʻishlab oʻtkazilgan simpoziumda ham ishtirok etdilar.
Simpoziumda turli mamlakatlardan kelgan adabiyotshunos olimlar Ozarbayjon shoirining hayoti va ijodi haqida ma'ruzalar oʻqidilar, shuningdek, simpozium doirasida olimlar oʻrtasida tajriba almashildi, hamkorlik aloqalari yanada mustahkamlandi.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ УРГПИ ПРИНЯЛИ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОМ СИМПОЗИУМЕ, ПРОШЕДШЕМ В УНИВЕРСИТЕТЕ ГАЗИ В АНКАРЕ
#Турция
Как известно, доцент кафедры «Методика начального образования» Ургенчского государственного педагогического института А.Атаджонова и преподаватель Г.Авезова провели в Культурном центре Юнуса Эмре в Анкаре, Турция, «Международный симпозиум турецкой культуры», посвященный международной турецкой культуре. со своими лекциями.
В ходе поездки в Турцию наши представители также приняли участие в симпозиуме, посвященном рождению Физули, сына Мухаммада Сулеймана, одного из самых известных поэтов Востока, внесшего большой вклад в развитие литературы тюркских народов. народов в Университете Гази в Анкаре.
На симпозиуме литературоведы из разных стран прочитали лекции о жизни и творчестве азербайджанского поэта, а также обмене опытом между учеными и укреплении связей сотрудничества.