UrDPIDA AJINIYOZ QO‘SIBOY O‘G‘LI TAVALLUDINING 200 YILLIGIGA BAG’ISHLANGAN ADABIY-BADIIY KECHA TASHKIL ETILDI
Bugun, 28-oktabr sanasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 16-iyuldagi PQ-258-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Urganch davlat pedagogika institutida O‘zbek tili va adabiyoti yo‘nalishi talabalari ishtirokida atoqli qoraqalpoq shoiri va mutafakkiri Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g‘li tavalludining 200 yilligiga bag’ishlangan adabiy-badiiy kecha tashkil etildi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor U.Xo‘jamuratov kirish so‘zi bilan ochib, Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g‘li tavalludining 200 yilligi mamlakatimizda keng nishonlanayotganligi, shoirning tug’ilgan sanasini nishonlash YUNESKO xalqaro tashkilotining dasturiga kiritilganligi alohida e’tirofga sazovorligini qayd qildi.
Tadbirda talabalar tomonidan shoir she’rlari durdonalaridan namunalar o‘qilib, mutafakkirning hayotiga oid badiiy chiqishlar namoyish etildi. Qaraqalpoq milliy madaniyatiga oid talabalar tomonidan ijro etilgan raqslar tadbirni yanada jonli o‘tishiga xizmat qildi. Tadbir so‘nggida faol talabalar taqdirlandilar.

В УрГПИ ОРГАНИЗОВАН ЛИТЕРАТУРНО-ХУДОЖЕСТВЕННЫЙ ВЕЧЕР, ПОСВЯЩЕННЫЙ 200-ЛЕТИЮ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ СЫНА АЖИНИЯЗА КОСИБАЯ
Сегодня, 28 октября, в целях обеспечения выполнения постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-258 от 16 июля 2024 года, известный каракалпакский поэт и мыслитель Аджинез Ко, при участии студентов Кафедра узбекского языка и литературы Ургенчского государственного педагогического института Организован литературно-художественный вечер, посвященный 200-летию со дня рождения сына Сибая.
Мероприятие открыл первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе У.Ходжамуратов, который сообщил, что в нашей стране широко отмечается 200-летие со дня рождения сына Ажинияза Косибая, дата рождения поэта. отметил, что торжество включено в программу международной организации ЮНЕСКО.
На мероприятии студенты прочитали образцы шедевров стихов поэта и представили художественные номера о жизни мыслителя. Оживленности мероприятию придали танцы каракалпакской национальной культуры в исполнении студентов. В конце мероприятия были награждены активные студенты.