LONDONDA O‘ZBEKISTON-BUYUK BRITANIYA TA’LIM FORUMI—2025 BO‘LIB O‘TDI
15–16-may kunlari Londonda O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi oliy ta’lim sohasida sheriklik aloqalarini mustahkamlash uchun muhim bo‘lgan uchinchi O‘zbekiston-Britaniya ta’lim forumi o‘tkazildi.
Tadbirda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Otabek Mahkamov, Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi direktori Adham Xudoyqulov, Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktori o’rinbosari Usmon Sharifxo’jayev, oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, tadqiqotchilar, ta’lim siyosati bo‘yicha mutaxassislar, shuningdek, Buyuk Britaniya akademik hamjamiyati, tegishli tashkilotlar va universitetlar vakillari ishtirok etdi.
Ikki kun davomida forum ishtirokchilari O‘zbekiston, Buyuk Britaniya va xalqaro miqyosda oliy ta’limni rivojlantirishning asosiy ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Davlat ta’lim siyosati, innovatsion amaliyotlar va institutsional hamkorlikning universitetlar va sanoat o‘rtasidagi hamkorlik, bitiruvchilar bandligini oshirish va ta’lim muhitidagi barqaror o‘zgarishlar, xalqaro hamkorlik doirasida inklyuziv oliy ta’limni kengaytirish masalalari muhokama markazida bo‘ldi.

THE UZBEKISTAN–UK EDUCATION FORUM 2025 WAS HELD IN LONDON
On May 15–16, the third Uzbekistan–UK Education Forum was held in London, aimed at strengthening partnerships in the field of higher education between Uzbekistan and the United Kingdom.
The event was attended by Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Otabek Mahkamov; Director of the National Agency for Quality Assurance in Education Adham Khudoykulov; Deputy Director of the National Agency for Social Protection Usmon Sharifkhojaev; heads of higher education institutions, researchers, education policy experts, as well as representatives from the UK academic community, relevant organizations, and universities.
Over the course of two days, forum participants discussed key priority areas for the development of higher education in Uzbekistan, the UK, and internationally. Topics included national education policy, innovative practices and institutional cooperation, collaboration between universities and industry, increasing graduate employment, driving sustainable changes in the education environment, and expanding inclusive higher education within the framework of international cooperation.