UrDPIDA “O‘ZBEK FOLKLORI RIVOJIDA XORAZM DOSTONCHILIK MAKTABINING O‘RNI” MAVZUSIDAGI RESPUBLIKA MIQYOSIDAGI ILMIY-AMALIY ANJUMAN BO‘LIB O‘TADI
UrDPIda “O‘zbek folklori rivojida Xorazm dostonchilik maktabining o‘rni” mavzusidagi respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tadi
2026-yil 19-fevral kuni Urganch davlat pedagogika institutida Xorazm dostonchilik epik an’analarini tadqiq etish va rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan, serqirra olim, O‘zbekiston xalq maorifi a’lochisi, filologiya fanlari doktori, professor Safarboy Ro‘zimboyevning ilmiy merosiga bag‘ishlangan “O‘zbek folklori rivojida Xorazm dostonchilik maktabining o‘rni” mavzusidagi respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tadi.
Mazkur anjumanda respublikaning yetakchi olimlari, tadqiqotchilari, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, mustaqil izlanuvchilar hamda soha mutaxassislari ishtirok etishi rejalashtirilgan.

В УрГПИ СОСТОИТСЯ РЕСПУБЛИКАНСКАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ «РОЛЬ ХОРЕЗМСКОЙ ШКОЛЫ ДАСТАННОГО ИСКУССТВА В РАЗВИТИИ УЗБЕКСКОГО ФОЛЬКЛОРА».
В Ургенчском государственном педагогическом институте (УрГПИ) состоится республиканская научно-практическая конференция на тему «Роль хорезмской школы дастанного искусства в развитии узбекского фольклора».
19 февраля 2026 года в УрГПИ пройдет республиканская научно-практическая конференция, посвященная научному наследию Сафарбоя Рузимбоева — разностороннего ученого, внесшего весомый вклад в изучение и развитие хорезмских эпических традиций, Отличника народного образования Узбекистана, доктора филологических наук, профессора.
Планируется участие ведущих ученых и исследователей республики, профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, независимых исследователей и специалистов отрасли.