O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI OLIY TA’LIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRLIGI
Urganch davlat pedagogika instituti Jismoniy madaniyat kafedrasi tomonidan 2024-yil 13-14-mart kunlari “Globallashuv jarayonida talabalar sporti va jismoniy tarbiya ta’limining dolzarb muammolari va yechimlari” mavzusida Respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy anjuman o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan Siz rahbarlik qilayotgan ta’lim muassasasi professor-o‘qituvchilari, ilmiy xodim va mustaqil izlanuvchilari, doktorantlar, magistrantlar, talabalar hamda soha mutaxassislarini anjumanda o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishga taklif etamiz.
Ilmiy-amaliy anjumanning maqsadi: Jismoniy tarbiya va sport sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning pedagogik asoslarini takomillashtirish, chuqur bilimli, jismonan sog‘lom, ma’nan yetuk - barkamol avlod tarbiyasi yo‘lida olib borilayotgan ishlar samaradorligini oshirish, yoshlar orasida jismoniy madaniyatni yanada rivojlantirish, sohadagi targ‘ibot va tashviqot ishlarini amalga oshirish, yoshlarning jismoniy tarbiya va sport bilan doimiy shug‘ullanishlarida faolligini oshirish va sportda yuqori natijalarga erishishning dolzarb masalalarini muhokama qilishga bag‘ishlangan bo‘lib, anjumanda erishilgan soha yangiliklarini ilm-fanga va o‘quv jarayoniga tadbiq etish bo‘yicha xulosa hamda takliflar tayyorlanadi.
Anjumanda quyidagi yo`nalishlar bo`yicha sho`balar tashkil qilinadi:
• Oliy ta’lim tizimida jismoniy madaniyat ta’limi va o‘qitish sifatini takomillashtirishning zamonaviy innovatsion texnologiyalari
• : Umumiy o‘rta ta’lim maktablarida jismoniy tarbiya darslari va sport mashg‘ulotlarini ilmiy tashkil qilishning pedagogik asoslari
• : Maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalarni jismoniy tarbiya ta’limi sifatini takomillashtirish
Taqdim etiladigan ma’ruza tezislari (maqolalar)ni rasmiylashtirishga qo’yilgan talablar:
Barcha ma’ruza tezislari (maqolalar) tahririyat tomonidan anonimlashtirilgan holatda tekshiriladi va tekshiruvdan ijobiy o‘tgan ma’ruza tezislari (maqolalar) nashr etiladi. Ma’ruza tezislarida berilgan ma’lumotlar uchun mualliflarning o‘zlari javobgar hisoblanadi.
Maqola va tezislar “Antiplagiat” dasturi orqali tekshiriladi, matnning haqiqiyligi 65% kam bo‘lmasligi kerak.
- Matnlar hajmi A4 formatda, Microsoft Word matn muharriri yordamida, Times New Roman 14 o‘lchamli shriftda, 1,5 interval oraliqda masofa tashlangan holda tayyorlanadi (yuqoridan va pastdan 2 sm, chapdan 3 sm va o‘ngdan 1,5 sm);
- birinchi qatorda maqola yoki tezisning nomi sahifaning o‘rtasida bosh va qalin harflarda, ikkinchi qatorda muallifning ismi-sharifi, ilmiy darajasi, unvoni, ish joyi, lavozimi, telefon raqami va elektron manzili ko‘rsatiladi;
- maqola va tezislar 1 (bir) nusxada tahrir qilingan holda elektron shaklda tashkiliy qo‘mitaga taqdim etiladi;
- maqola va tezislarning hajmi 3 betdan kam bo‘lmagan va 6 betdan oshmasligi lozim;
- maqola va tezislarda rus, ingliz va o‘zbek tillarida qisqa annotatsiya, kalit (tayanch iboralar) so‘zlar ko‘rsatiladi;
- tezis yoki maqola oxirida foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati beriladi, barcha havola (snoska)lar tik qavs ichida ko‘rsatiladi [1];
Faol ishtirokchilar anjumanning yalpi majlisida “Eng yaxshi maqola” va “Eng yaxshi ma’ruza” kabi nominatsiyalar sertifikati bilan taqdirlanadilar. Eslatma: Materiallar 2024 yilning 5-mart kuniga qadar qabul qilinadi.

МИНИСТЕРСТВО ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ, НАУКИ И ИННОВАЦИЙ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Приглашаем Вас принять участие в Республиканской научно-практической конференции проводимой 13-14-марта 2024 года, тематическое направление: «Актуальные проблемы и решения преподавания физической культуры и студенческий спорт в период глобализации».
В связи с этим профессора и преподаватели научные сотрудники, докторанты, магистранты, студенты, а также специалисты этой сферы руководимого вами вуза могут участвовать своими лекциями, мы приглашаем всех желающих принимать участие в научно-практической конференции.
Цель – научно-практической конференции: Усовершенствование педагогических основ реформ проводимых в сфере физической культуры и спорта, повышение эффективности проводимых работ по воспитанию знающего, здорового полноценного с духовно-нравственной стороны гармонично-развитого молодого поколения, развития физической культуры среды молодёжи, проведение агитационно-пропагандистской работы в сфере физической культуры повышение активности молодёжи регулярно заниматься физической культурой и спортом, конференция посвящается к обсуждению злободневных вопросов по достижению высоких результатов в спорте, а также внесётся выводы и предложения по внедрению к науке и учебному процессу достигнутых новизна в этой сфере.
В конференции организуются секции по следующим направлениям:
1. секция: современные инновационные технологии, усовершенствующие, качества преподавания физической культуры в системе высшего образования.
2. секция: Педагогические основы для научной организации уроков физической культуры и спортивных занятий в общеобразовательных школах.
3. секция: Усовершенствование преподавания физической культуры в детских дошкольных образовательных учреждениях.
Требования к предоставляемым тезисам (статьям) при их оформлении
- Все тезисы для выступления (статьи) редакция будет проверять анонимно, тезисы, (статьи) получившие положительный результат будут опубликованы.
Статьи и тезисы будут проверятся по программе “Antiplagiat” подлинность текста не менее 65%.
- Объём текстов в формате А-4, редактор текста Microsoft Word, в шрифте  Times New Roman 14, интервал 1,5 см (сверху и снизу 2 см, слева 3 см и справа 1,5 см);
- В первом ряду, в середине страницы пунктирными заглавными буквами название тезиса во втором ряду указывается инициалы, научная степень, место работы должность, электронный адрес, номер телефона автора.
- статьи и тезисы 1 экземпляре в редактированном виде в электронной форме предоставляются в организационную комиссию
- Объём статей и тезисов не должно быть менее 3 и более 6 страниц
- В тезисах и статьях должна бить короткая аннотация на узбекских, русских, и английских языках, также указываются ключевые слова
- В конце тезисов и статей указывается перечень использованной литературы, все сноски предаётся в квадратных скобках [1]
В пленарном заседании конференции активные участники конференции награждаются сертификатами в номинациях «Самая лучшая статья», «Самый лучший тезис» Примечание: материалы принимаются до 5-марта 2024-года.
Координатор конференции: Ургенчский государственный педагогический институт, кафедра физической культуры.