O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI OLIY TA’LIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRLIGI
Urganch davlat pedagogika instituti Jismoniy madaniyat kafedrasi tomonidan 2024-yil 13-14-mart kunlari “Globallashuv jarayonida talabalar sporti va jismoniy tarbiya ta’limining dolzarb muammolari va yechimlari” mavzusida Respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy anjuman o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan Siz rahbarlik qilayotgan ta’lim muassasasi professor-o‘qituvchilari, ilmiy xodim va mustaqil izlanuvchilari, doktorantlar, magistrantlar, talabalar hamda soha mutaxassislarini anjumanda o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishga taklif etamiz.
Ilmiy-amaliy anjumanning maqsadi: Jismoniy tarbiya va sport sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning pedagogik asoslarini takomillashtirish, chuqur bilimli, jismonan sog‘lom, ma’nan yetuk - barkamol avlod tarbiyasi yo‘lida olib borilayotgan ishlar samaradorligini oshirish, yoshlar orasida jismoniy madaniyatni yanada rivojlantirish, sohadagi targ‘ibot va tashviqot ishlarini amalga oshirish, yoshlarning jismoniy tarbiya va sport bilan doimiy shug‘ullanishlarida faolligini oshirish va sportda yuqori natijalarga erishishning dolzarb masalalarini muhokama qilishga bag‘ishlangan bo‘lib, anjumanda erishilgan soha yangiliklarini ilm-fanga va o‘quv jarayoniga tadbiq etish bo‘yicha xulosa hamda takliflar tayyorlanadi.
Anjumanda quyidagi yo`nalishlar bo`yicha sho`balar tashkil qilinadi:
• Oliy ta’lim tizimida jismoniy madaniyat ta’limi va o‘qitish sifatini takomillashtirishning zamonaviy innovatsion texnologiyalari
• : Umumiy o‘rta ta’lim maktablarida jismoniy tarbiya darslari va sport mashg‘ulotlarini ilmiy tashkil qilishning pedagogik asoslari
• : Maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalarni jismoniy tarbiya ta’limi sifatini takomillashtirish
Taqdim etiladigan ma’ruza tezislari (maqolalar)ni rasmiylashtirishga qo’yilgan talablar:
Barcha ma’ruza tezislari (maqolalar) tahririyat tomonidan anonimlashtirilgan holatda tekshiriladi va tekshiruvdan ijobiy o‘tgan ma’ruza tezislari (maqolalar) nashr etiladi. Ma’ruza tezislarida berilgan ma’lumotlar uchun mualliflarning o‘zlari javobgar hisoblanadi.
Maqola va tezislar “Antiplagiat” dasturi orqali tekshiriladi, matnning haqiqiyligi 65% kam bo‘lmasligi kerak.
- Matnlar hajmi A4 formatda, Microsoft Word matn muharriri yordamida, Times New Roman 14 o‘lchamli shriftda, 1,5 interval oraliqda masofa tashlangan holda tayyorlanadi (yuqoridan va pastdan 2 sm, chapdan 3 sm va o‘ngdan 1,5 sm);
- birinchi qatorda maqola yoki tezisning nomi sahifaning o‘rtasida bosh va qalin harflarda, ikkinchi qatorda muallifning ismi-sharifi, ilmiy darajasi, unvoni, ish joyi, lavozimi, telefon raqami va elektron manzili ko‘rsatiladi;
- maqola va tezislar 1 (bir) nusxada tahrir qilingan holda elektron shaklda tashkiliy qo‘mitaga taqdim etiladi;
- maqola va tezislarning hajmi 3 betdan kam bo‘lmagan va 6 betdan oshmasligi lozim;
- maqola va tezislarda rus, ingliz va o‘zbek tillarida qisqa annotatsiya, kalit (tayanch iboralar) so‘zlar ko‘rsatiladi;
- tezis yoki maqola oxirida foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati beriladi, barcha havola (snoska)lar tik qavs ichida ko‘rsatiladi [1];
Faol ishtirokchilar anjumanning yalpi majlisida “Eng yaxshi maqola” va “Eng yaxshi ma’ruza” kabi nominatsiyalar sertifikati bilan taqdirlanadilar. Eslatma: Materiallar 2024 yilning 5-mart kuniga qadar qabul qilinadi.

MINISTRY OF HIGHER EDUCATION, SCIENCE AND INNOVATIONS OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
Тhe Department of Physical Culture of Urgench State Pedagogical Institute will hold a republic-wide scientific and practical conference on the topic “Actual problems and solutions of student sports and physical education in the process of globalization” on March 13-14, 2024.
In this regard, we invite professors and teachers, researchers and independent researchers, PhD students, master’s students, students and experts in the educational institution which you lead, to participate in the conference with their lectures.
The purpose of the scientific-practical conference: to improve the pedagogical foundations of the reforms implemented in the field of physical education and sports, to increase the effectiveness of the work carried out in the direction of educating a well-educated, physically healthy, intellectually mature generation, to further develop physical culture among young people, It is dedicated to the implementation of promotion and propaganda work in the field, increasing the activity of young people in physical education and sports, and discussing the actual issues of achieving high results in sports, conclusion and suggestions on implementation are prepared.
The main sections of the conference:
Section 1: Modern innovative technologies for improving the quality of physical culture education and teaching in the higher education system
Section 2: Pedagogical foundations of scientific organization of physical education classes and sports training in general secondary schools
Section 3: Improving the quality of children’s physical education in preschool educational institutions
Requirements for conference participation:
All lecture abstracts (articles) are checked by the editors in an anonymously, and the lecture abstracts (articles) that have passed from the check are published. The authors themselves are responsible for the information provided in the lecture abstracts.
Articles and theses are checked by the “Anti-plagiarism” program, the authenticity of the text should not be less than 65%.
- Texts are prepared in A4 format, using the Microsoft Word office, in Times New Roman font, 14 size, with 1.5 spacing (2 cm from the top and bottom, 3 cm from the left and 1.5 cm from the right);
- in the first line, the name of the article or thesis is written in capital letters in the middle of the page, in the second line, the author’s name, academic degree, title, place of work, position, phone number and e-mail address;
- articles and theses are submitted to the organizing committee electronically in 1 (one) copy;
- the volume of articles and theses should not be less than 3 pages and not more than 6 pages;
- short annotations, keywords (key phrases) in Russian, English and Uzbek languages ​​are shown in articles and theses;
- a list of used literature is provided at the end of the thesis or article, all references (footnotes) are shown in vertical brackets [1];
Active participants will be awarded certificates of nominations such as “Best Article” and “Best Lecture” at the plenary session of the conference. Note: Materials will be accepted until March 5, 2024.