JORIY YIL TABAQALASHTIRILGAN TOʻLOV-KONTRAKT MIQDORI OTM REKTORLARI (DIREKTORLARI) TOMONIDAN BELGILANADI
Joriy yil tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdori OTM rektorlari (direktorlari) tomonidan belgilanadi
Davlat komissiyasi bayoni (https://t.me/eduuz/38241)ga muvofiq, 2025/2026-oʻquv yili uchun kirish imtihonlari natijalariga koʻra 56,7 va undan yuqori ball toʻplagan lekin talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlarni bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga qoʻshimcha qabul qilishda tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorini rektor (direktor) tomonidan mustaqil belgilash quyidagi tartibda amaliyotga joriy etiladi:
➖qabul chegaralariga 4,05 ballgacha yetmagan abituriyentlar uchun belgilangan tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 13-sentyabrdagi 578-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari (https://www.lex.uz/docs/-7726569#:~:text=holda%20amalga%20oshiradi.-,Bunda%20to%E2%80%98lov-kontrakt%20miqdori%20amalda%20o%E2%80%98rnatilgan%20bazaviy%20to%E2%80%98lov-kontrakt%20miqdoriga%20nisbatan%20quyidagi%20miqdorlarda%20belgilanadi%3A,-1%2C05%20ballgacha%20yetmagan) (1-ilova 73-band)ga asosan belgilanadi;
➖qabul chegaralariga 4,05 balldan ortiq ball yetmagan abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari oliy taʼlim muassasalari rektorlari (direktorlari) tomonidan bazaviy toʻlov-kontraktning 3,0 barobaridan kam boʻlmagan miqdorda belgilanadi.
Barcha oliy taʼlim tashkilotlari tomonidan 2025-yil 25-sentyabrga qadar 2025/2026-oʻquv yili uchun bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari va taʼlim shakllari kesimida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontraktning minimal miqdorlari tasdiqlanadi va rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
2025/2026-oʻquv yili qabulida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida tahsil olish istagini bildirgan abituriyentlarga bir yillik oʻqitish qiymatining 50 foizini 2025-yilning 31-oktyabrga qadar (shu kuni ham) toʻlashga ruxsat beriladi.
Shuningdek, bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga kirish imtihonlari natijasi boʻyicha tanlovda ishtirok etib, ikkinchi-beshinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishlaridan biri boʻyicha davlat granti yoki toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlarga oʻz xohishlariga koʻra ustuvorligi boʻyicha tanlagan birinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga ruxsat berildi (maqsadli qabul asosida talabalikka tavsiya qilinganlar bundan mustasno).

В ЭТОМ ГОДУ ДИФФЕРЕНЦИРОВАННЫЙ РАЗМЕР ПЛАТНОГО КОНТРАКТА УСТАНАВЛИВАЕТСЯ РЕКТОРАМИ (ДИРЕКТОРАМИ) ВЫСШИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ.
В этом году размер дифференцированного платного контракта будет определяться ректорами (директорами) вузов
Согласно протоколу Государственной комиссии (ссылка), при дополнительном приеме на бакалавриат по результатам вступительных экзаменов 2025/2026 учебного года для абитуриентов, набравших 56,7 и более баллов, но не рекомендованных к зачислению, внедряется следующая практика определения размера дифференцированной оплаты обучения самостоятельно ректорами (директорами) вузов:
➖ Для абитуриентов, недобравших до проходного балла не более 4,05 балла, размеры дифференцированной оплаты устанавливаются в соответствии с пунктом 73 приложения 1 Положения, утвержденного Постановлением Кабинета Министров №578 от 13 сентября 2025 года (ссылка на документ);
➖ Для абитуриентов, недобравших более 4,05 балла до проходного, размер дифференцированной оплаты устанавливается ректорами (директорами) вузов не менее чем в 3-кратном размере базовой стоимости контракта.
Все высшие учебные заведения до 25 сентября 2025 года утвердят и опубликуют на своих официальных веб-сайтах минимальные размеры дифференцированной оплаты за обучение по направлениям бакалавриата и формам обучения на 2025/2026 учебный год.
Абитуриентам, изъявившим желание обучаться на условиях дифференцированной оплаты, будет разрешено внести 50% годовой стоимости обучения до 31 октября 2025 года (включительно).
Также абитуриентам, участвовавшим в конкурсе по результатам вступительных экзаменов и рекомендованным к зачислению по второму-пятому приоритетам на бюджетной или контрактной основе, разрешено по собственному желанию обучаться по первому приоритету на условиях дифференцированной оплаты (за исключением абитуриентов, рекомендованных по целевому приему).